Managerial Accounting 1B Ch16

Question
Managerial Accounting 1B

Financial and Managerial Accounting

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Managerial Accounting 1B Ch16
Just from $13/Page
Order Essay

Chapter 16

1.Exercise 16-6 Recording cost flows in a process cost system L.O. P1, P2, P3, P4

Lowes Lumber produces bagged bark for use in landscaping. Production involves packaging bark chips in plastic bags in a bagging department. The following information describes production operations for October.

Bagging
Department

Direct materials used

$

230,000

Direct labor used

$

38,000

Predetermined overhead rate (based on direct labor)

120

%

Goods transferred from bagging to finished goods

$

(203,500

)

The company’s revenue for the month totaled $450,000 from credit sales, and its cost of goods sold for the month is $250,000.

(1)

Prepare journal entry dated October 31 to record its October production activities for direct material usage.(Omit the “$” sign in your response.)

(2)

Prepare journal entry dated October 31 to record its October production activities for direct labor usage.(Omit the “$” sign in your response.)

(3)

Prepare journal entry dated October 31 to record its October production activities for overhead allocation.(Omit the “$” sign in your response.)

(4)

Prepare journal entry dated October 31 to record its October production activities for goods transfer from production to finished goods.(Omit the “$” sign in your response.)

(5)

Prepare journal entries dated October 31 to record its October activities for sales.(Omit the “$” sign in your response.)

2.

Exercise 16-8 Computing equivalent units of production-weighted average L.O. C2

During April, the production department of a process manufacturing system completed a number of units of a product and transferred them to finished goods. Of these transferred units, 37,500 were in process in the production department at the beginning of April and 150,000 were started and completed in April. April’s beginning inventory units were 60% complete with respect to materials and 40% complete with respect to labor. At the end of April, 51,250 additional units were in process in the production department and were 80% complete with respect to materials and 30% complete with respect to labor.

1.

Compute the number of units transferred to finished goods.

Number of units

2.

Compute the number of equivalent units with respect to both materials used and labor used in the production department for April using the weighted-average method.

Direct
Materials

Direct Labor

Number of equivalent units

3.Exercise 16-9 Costs assigned to output and inventories-weighted average L.O. C2, P4

During April, the production department of a process manufacturing system completed a number of units of a product and transferred them to finished goods. Of these transferred units, 37,500 were in process in the production department at the beginning of April and 150,000 were started and completed in April. April’s beginning inventory units were 60% complete with respect to materials and 40% complete with respect to labor. At the end of April, 51,250 additional units were in process in the production department and were 80% complete with respect to materials and 30% complete with respect to labor.

The production department had $531,480 of direct materials and $407,689 of direct labor cost charged to it during April. Also, its beginning inventory included $74,075 of direct materials cost and $28,493 of direct labor.

1.

Using the weighted-average method, compute the direct materials cost and the direct labor cost per equivalent unit for the department.(Round your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

Direct Materials

Direct Labor

Cost per equivalent unit

2.

Using the weighted-average method, assign April’s costs to the department’s output—specifically, its units transferred to finished goods and its ending goods in process inventory.(Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

Total cost

4.Exercise 16-10 Computing equivalent units of production-FIFO L.O. C4

During April, the production department of a process manufacturing system completed a number of units of a product and transferred them to finished goods. Of these transferred units, 37,500 were in process in the production department at the beginning of April and 150,000 were started and completed in April. April’s beginning inventory units were 60% complete with respect to materials and 40% complete with respect to labor. At the end of April, 51,250 additional units were in process in the production department and were 80% complete with respect to materials and 30% complete with respect to labor.

Compute the number of equivalent units with respect to both materials used and labor used in the production department for April using the FIFO method.

Direct
Materials

Direct Labor

Number of equivalent units

5.Exercise 16-11A Costs assigned to output-FIFO L.O. C4, P4

During April, the production department of a process manufacturing system completed a number of units of a product and transferred them to finished goods. Of these transferred units, 37,500 were in process in the production department at the beginning of April and 150,000 were started and completed in April. April’s beginning inventory units were 60% complete with respect to materials and 40% complete with respect to labor. At the end of April, 51,250 additional units were in process in the production department and were 80% complete with respect to materials and 30% complete with respect to labor.

The production department had $531,480 of direct materials and $407,689 of direct labor cost charged to it during April. Also, its beginning inventory included $74,075 of direct materials cost and $28,493 of direct labor.

1.

Using the FIFO method, compute the direct materials cost and the direct labor cost per equivalent unit for the department.(Round your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

Direct Materials

Direct Labor

Cost per equivalent unit

$

$

2.

Using the FIFO method, assign April’s costs to the department’s output—specifically, its units transferred to finished goods and its ending goods in process inventory.(Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

Total cost

Problem 16-1A Production cost flow and measurement; journal entries L.O. P1, P2, P3, P4

[The following information applies to the questions displayed below.]

Edison Company manufactures wool blankets and accounts for product costs using process costing. The following information is available regarding its May inventories.

Beginning
Inventory

Ending
Inventory

Raw materials inventory

$

28,000

$

25,500

Goods in process inventory

220,750

252,000

Finished goods inventory

319,000

277,000

The following additional information describes the company’s production activities for May.

6. Problem 16-1A Part 1

Required:

1(a)

Compute the cost of products transferred from production to finished goods.(Omit the “$” sign in your response.)

Cost of products transferred

1(b)

Compute the cost of goods sold.(Omit the “$” sign in your response.)

Cost of goods sold

7.Problem 16-1A Part 2

2(a)

Prepare journal entry dated May 31 to record the raw materials purchases.(Omit the “$” sign in your response.)

2(b)

Prepare journal entry dated May 31 to record the direct materials usage.(Omit the “$” sign in your response.)

2(c)

Prepare journal entry dated May 31 to record the indirect materials usage.(Omit the “$” sign in your response.)

2(d)

Prepare journal entry dated May 31 to record the payroll costs.(Omit the “$” sign in your response.)

2(f)

Prepare journal entry dated May 31 to record the indirect labor costs.(Omit the “$” sign in your response.)

2(g)

Prepare journal entry dated May 31 to record the other overhead costs.(Omit the “$” sign in your response.)

2(i)

Prepare journal entry dated May 31 to record the goods transferred from production to finished goods.(Omit the “$” sign in your response.)

2(j)

Prepare journal entry dated May 31 to record the sale of finished goods.(Omit the “$” sign in your response.)

Problem 16-2A Cost per equivalent unit; costs assigned to products L.O. C2, C3

[The following information applies to the questions displayed below.]

Fairfax Company uses weighted-average process costing to account for its production costs. Direct labor is added evenly throughout the process. Direct materials are added at the beginning of the process. During September, the company transferred 735,000 units of product to finished goods. At the end of September, the goods in process inventory consists of 207,000 units that are 90% complete with respect to labor. Beginning inventory had $244,920 of direct materials and $69,098 of direct labor cost. The direct labor cost added in September is $1,312,852, and the direct materials cost added is $1,639,080.

8.

Problem 16-2A Part 1

Required:

1(a)

Determine the equivalent units of production with respect to direct labor.

Equivalent units

1(b)

Determine the equivalent units of production with respect to direct materials.

Equivalent units

9.

Problem 16-2A Part 2

2.

Compute both the direct labor cost and the direct materials cost per equivalent unit.(Round your answers to 2 decimal place. Omit the “$” sign in your response.)

Per equivalent
unit

Direct labor cost

Direct materials cost

10.Problem 16-2A Part 3

3(a)

Compute both direct labor cost and direct materials cost assigned to units completed and transferred out.(Round your per unit costs to 2 decimal places and final answers to the nearest dollar amount.)

Cost transferred
out

Direct materials

Direct labor

3(b)

Compute both direct labor cost and direct materials cost assigned to ending goods in process inventory.(Round your per unit costs to 2 decimal places and final answers to the nearest dollar amount.)

Costs of ending goods in process

Direct materials

Direct labor

My Essay Gram
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Work with Us

Top Quality and Well-Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Professional and Experienced Academic Writers

We have a team of professional writers with experience in academic and business writing. Many are native speakers and able to perform any task for which you need help.

Free Unlimited Revisions

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account or by contacting our support.

Prompt Delivery and 100% Money-Back-Guarantee

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. In case you cannot provide us with more time, a 100% refund is guaranteed.

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text. We also promise maximum confidentiality in all of our services.

24/7 Customer Support

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.

Essays

Essay Writing Service

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

Admissions

Admission Essays & Business Writing Help

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

Reviews

Editing Support

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

Reviews

Revision Support

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied with the service offered.

Live Chat+1(405) 367-3611Email