ACC 206 WEEK FOUR ASSIGNMENT

Question
ACC 206 Week 4 Assignment: Chapter 6 and 7 Problems

Please complete the following exercises below in either Excel or a word document (but must be single document). You must show your work where appropriate (leaving the calculations within Excel cells is acceptable). Save the document, and submit it in the appropriate week using the Assignment Submission button.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
ACC 206 WEEK FOUR ASSIGNMENT
Just from $13/Page
Order Essay

Chapter 6 Problem 3
1. Comprehensive budgeting

The balance sheet of Watson Company as of December 31, 20X1, follows.

WATSON COMPANY

Balance Sheet

December 31, 12X1

Assets

Cash

$4,595

Accounts receivable

10,000

Finished goods (575 units x $7.00)

4,025

Direct materials (2,760 units x $0.50)

1,380

Plant & equipment

$50,000

Less: Accumulated depreciation

10,000

40,000

Total assets

$60,000

Liabilities & Stockholders’ Equity

Accounts payable to suppliers

$14,000

Common stock

$25,000

Retained earnings

21,000

46,000

Total liabilities &. stockholders’ equity

$60,000

The following information has been extracted from the firm’s accounting records:

1.

All sales are made on account at $20 per unit. Sixty percent of the sales are collected in the month of sale; the remaining 40% are collected in the following month. Forecasted sales for the first five months of 20X2 are: January, 1,500 units,- February, 1,600 units; March, 1,800 units; April, 2,000 units; May, 2,100 units.

2.

Management wants to maintain the finished goods inventory at 30% of the following month’s sales.

3.

Watson uses four units of direct material in each finished unit. The direct material price has been stable and is expected to remain so over the next six months. Management wants to maintain the ending direct materials inventory at 60% of the following month’s production needs.

4.

Seventy percent of all purchases are paid in the month of purchase; the remaining 30% are paid in the subsequent month.

5.

Watson’s product requires 30 minutes of direct labor time. Each hour of direct labor costs $7.

Instructions:

a.

Rounding computations to the nearest dollar, prepare the following for January through March:

1) Sales budget

2) Schedule of cash collections

3) Production budget

4) Direct material purchases budget

5) Schedule of cash disbursements for material purchases
6) Direct labor budget

b.

Determine the balances in the following accounts as of March 31:

1) Accounts Receivable

2) Direct Materials

3) Accounts Payable

Chapter 7 Problem 1

2.Basic flexible budgeting
Centron, Inc., has the following budgeted production costs:

Direct materials

$0.40 per unit

Direct labor

1.80 per unit

Variable factory overhead

2.20 per unit

Fixed factory overhead

Supervision

$24,000

Maintenance

18,000

Other

12,000

The company normally manufactures between 20,000 and 25,000 units each quarter. Should output exceed 25,000 units, maintenance and other fixed costs are expected to increase by $6,000 and $4,500, respectively.

During the recent quarter ended March 31, Centron produced 25,500 units and incurred the following costs:

Direct Materials

$10,710

Direct Labor

47,175

Variable factory overhead

51,940

Fixed factory overhead

Supervision

24,500

Maintenance

23,700

Other

16,800

Total production costs

$174,825

Instructions:

a.

Prepare a flexible budget for 20,000, 22,500, and 25,000 units of activity.

b.

Was Centron’s experience in the quarter cited better or worse than anticipated? Prepare an appropriate performance report and explain your answer.

c.

Explain the benefit of using flexible budgets (as opposed to static budgets) in the measurement of performance.

Chapter 7 Problem 5

3.Straightforward variance analysis

Arrow Enterprises uses a standard costing system. The standard cost sheet for product no. 549 follows.

Direct materials: 4 units @ $6.50

$26.00

Direct labor: 8 hours @ $8.50

68

Variable factory overhead: 8 hours

@ $7.00

56

Fixed factory overhead: 8 hours

@ 2.5

20

Total standard cost per unit

$170.00

The following information pertains to activity for December:

1.

Direct materials acquired during the month amounted to 26,350 units at $6.40 per unit. All materials were consumed in operations.

2.

Arrow incurred an average wage rate of $8.75 for 51,400 hours of activity.

3.

Total overhead incurred amounted to $508,400. Budgeted fixed overhead totals $1.8 million and is spread evenly throughout the year.

4.

Actual production amounted to 6,500 completed units.

Instructions:

a.

Compute Arrow’s direct material variances.

b.

Compute Arrow’s direct labor variances.

c.

Compute Arrow’s variances for factory overhead.

My Essay Gram
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Work with Us

Top Quality and Well-Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Professional and Experienced Academic Writers

We have a team of professional writers with experience in academic and business writing. Many are native speakers and able to perform any task for which you need help.

Free Unlimited Revisions

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account or by contacting our support.

Prompt Delivery and 100% Money-Back-Guarantee

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. In case you cannot provide us with more time, a 100% refund is guaranteed.

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text. We also promise maximum confidentiality in all of our services.

24/7 Customer Support

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.

Essays

Essay Writing Service

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

Admissions

Admission Essays & Business Writing Help

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

Reviews

Editing Support

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

Reviews

Revision Support

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied with the service offered.

Live Chat+1(405) 367-3611Email